Tipy na cyklovýlety
Oblastí Staroměstska prochází část značené cyklotrasy II. třídy č. 6114 (Nedvězí – Šumperk – Staré Město – Kladské sedlo), dále část trasy IV. třídy č. 53 (Hanušovice – Jeseník – Písečná) a část východočeské trasy IV. třídy č. 4071 (Kladské sedlo – Návrší – Vojtíškov – dál směrem do Orlických hor). Cyklostezky, s jakými se setkáte například ve městech, zde nejsou. Silnice, zpevněné cesty, polní a lesní stezky a také trasy značené barevnými turistickými značkami skýtají hodně možností pro výlety na kole. Trasy je možno různě kombinovat, zkracovat, prodlužovat, atd.
V Turistickém informačním centru ve Starém Městě je pro cyklisty zdarma k dispozici cyklistický průvodce, který přináší zajímavé informace a trasy v česko-polském příhraničí. U každé trasy je také mapa, výškové převýšení, zajímavosti a spousta krásných fotografií. Pokud si vyberete nějakou cyklistickou trasu z výčtu níže, zastavte se v informačním centru pro mapu!
Cyklookruhy cca do 15 km
Následujících sedm tipů na cyklovýlety jsme vybrali pro ty z vás, kdo jezdíte spíš rekreačně, např. pro rodiny s dětmi.
Trasa č. 1 Staré Město – Květná – Staré Město
Délka: cca 5 km. Povrch: silnice, polní cesta. Náročnost: lehká rekreační trasa, téměř po rovině.
Trasa: od vlakového nádraží ve SM vyjedete po silnici směrem na Kunčice (č. 6114), kolem tenisových kurtů a řadových domků až k rozcestníku „Květná“ u bývalé hájenky. Zde odbočíte doleva přes most, napojíte se na žlutou turistickou značku a polní cestou vás značka dovede zpět do SM, ocitnete se u jezdeckého areálu Černý kůň poblíž nádraží.
Všimněte si cestou: bývalá hájenka v Květné – firma Kremo – výroba staroměstských máslových trubiček, pokud budete chtít, můžete si zde trubičky i nakoupit (v týdnu jsou zde do 15 hodin) pěchotní srub StM 30 Potok – jeden z objektů staroměstské pevnostní oblasti, kromě toho další malé objekty, tzv. „řopíky“, jízdárna Černý kůň – u fotbal. hřiště – vyjížďky na koních a jezdecký výcvik.
Trasa č. 2 Staré Město – Květná – Stříbrnice – Staré Město
Délka: cca 7,5 km. Povrch: silnice, kamenitá a polní cesta. Náročnost: lehčí trasa, krátké stoupání a klesání.
Trasa: vyrazíte stejnou cestou jako v předchozí trase, tedy směrem na Kunčice a po silnici dojedete až do Stříbrnic. V dolní části vesnice nad Králickou chatou odbočíte vlevo po modré turistické značce, která vede až do SM. Pozor! V létě vede modrá TZ přes pastvinu! Vystoupejte po značce kamenitou cestou na horizont. Ohlédnete-li se za sebe, vidíte Stříbrnice, Návrší i Králický Sněžník, zbytky osady Nový Rumburk. Polní cestou klesejte zpátky do města, vyjedete opět u jízdárny.
Všimněte si cestou: Králická chata – někdejší hostinec p. Neutzera – jedna z prvních turistických chat v obci, Stříbrnice – hlavní východisko na Králický Sněžník, četné „řopíky“ rozeseté po okolí.
Trasa č. 3 Staré Město – Stříbrnice – Štěpánov - Staré Město
Délka: cca 13 km. Povrch: silnice, zpevněná asfaltová cesta. Náročnost: středně těžká, stoupání do Hynčic.
Trasa: z nádraží ve SM se vydejte do Stříbrnic, zrovna tak jako v předchozí trase, ale dojeďte až ke kostelu. Zde vás rozcestník nasměruje doleva po žluté značce do Hynčic pod Sušinou. Stoupáte lesem proti toku potoka k informačnímu místu Strakovy školky. Před sebou vidíte Hynčice. Dojedete k informačnímu místu Štvanice – sedlo. Odbočíte vlevo a po zelené TZ dojedete kolem rozhledny Stříbrná Twiggy a Štěpánova až do Starého Města.
Všimněte si cestou: Stříbrnice a Hynčice pod Sušinou – lyžařské středisko Kraličák, které nabízí aktivity i v létě (koloběžky, travní lyže, trampolína, morčátka, atd.), Rozhledna Stříbrná Twiggy, otevřená celoročně, Štěpánov – kdysi měla osada dvě desítky domů a 100 obyvatel, r. 1953 téměř vše zničil požár, Rybníky Pankrác, Servác a Bonifác – nové štěpánovské rybníky určené ke koupání a relaxaci.
Trasa č. 4 – Staré Město – Hajmrlov – pod Kančím vrchem – Liščí farma – Staré Město
Délka: cca 8 km. Povrch: silnice, polní cesta. Náročnost: nejprve táhlé stoupání a pak prudké klesání.
Trasa: z náměstí ve SM vyjeďte po silnici směr Branná, cestu částečně kopíruje modré turistické značení. Serpentinami stoupáte kolem bývalé osady Hajmrlov, jakmile vyjedete z lesa, ocitnete se na výhledovém místě pod Kančím vrchem. Po cca 900 m sjeďte ze silnice (ta se bude stáčet doleva dolů) a napojte se vpravo na polní cestu. Po ní pojedete kolem kříže a dál budete klesat oblastí známou jako Liščí farma. Touto cestou se dostanete zpět na okraj města, k rozsáhlému areálu bývalých kasáren. Vyjedete těsně u kasáren, u hlavní silnice směřující od Hanušovic do Starého Města.
Všimněte si cestou: zbytky osady Hajmrlov – ještě v r. 1900 tu žilo asi 100 obyvatel ve 26 domech, z místa Pod kančím vrchem jsou pěkné výhledy na Stříbrnice, Chrastice, Vys. Žibřidovice…, areál pevnostních kasáren budován od r. 1938, voj. útvar 8521 zrušen v r. 2001. Dnes v areálu sídlí dvě vojenská muzea.
Trasa č. 5 - Staré Město – Chrastický hadec – Chrastice – Staré Město
Délka: cca 10 km. Povrch: silnice, zpevněná asfaltová cesta. Náročnost: ne příliš náročná trasa s krátkým prudkým stoupáním k jezírku.
Trasa: z náměstí ve SM vyrazíte po silnici č. 446 na Hanušovice, minete odbočku na Chrastice a tzv. habartický most přes řeku Krupou. Hned za tímto mostem ale musíte zabočit doprava, přes železniční přejezd. Za přejezdem pokračujte doleva, stoupejte lesem, který se zanedlouho otevře. Před sebou teď vidíte další porost, u něj seník a označení chráněné rezervace. Dejte se dál po cestě a od tabulky „přírodní památka“ vás stezka mezi nízkými skalami dovede až malému jezírku. Po prohlídce se vraťte na cestu a stále po ní jeďte, mírně stoupá. Máte před sebou domky Chrastic a na křižovatce u prvního obydleného (červená střecha) zamiřte doprava. Klesejte vesničkou a podle směrovek se lehce dostanete zpátky do SM.
Všimněte si cestou: lokální železniční trať Hanušovice – Staré Město byla postavena v r. 1905, přírodní památka Chrastický hadec (jezírko) - v minulosti zde býval hadcový lom, Chrastice – kaple Nejsvětější Trojice, domy lidové architektury.
Trasa č. 6 – Staré Město – Nová Seninka – Nový Rumburk – Stříbrnice - Staré Město
Délka: cca 12 km. Povrch: silnice, zpevněná asfaltová cesta. Náročnost: ne příliš náročná trasa se střídavým stoupáním a klesáním.
Trasa: ze staroměstského náměstí dojedete po trase č. 6114 až do Nové Seninky. Tady na první křižovatce u autobusové zastávky zamiřte doleva přes most a vyšlapejte vesnicí vzhůru. U kostela odbočte opět doleva, opět přes malý most. Teď budete střídavě stoupat a klesat asfaltkou mezi pastvinami, až přijedete ke zbytkům někdejší osady Nový Rumburk. Odtud sjedete prudkým kopcem do Stříbrnic. A jak zpět do města? Buď po modré přes kopec (viz trasa č. 2) nebo jednoduše po silnici.
Všimněte si cestou: přes Novou Seninku vedla z Moravy do polského Kladska významná obchodní cesta, Nová Seninka - barokní kostel sv. Jana Křtitele z 18. stol., osada Nový Rumburk byla založena v r. 1769 - dnes čítá jen pár domů.
Trasa č. 7 – Staré Město – Starý kopec – Malé Vrbno – Staré Město
Délka: cca 9 km. Povrch: silnice, zpevněná asfaltová cesta. Náročnost: náročnější stoupání na Starý Kopec.
Trasa: od vlakového nádraží ve SM jeďte po zelené turistické značce, ta vede až na Paprsek. Projedete zástavbou, dále kolem zotavovny Morava a po zelené do lesa. Asfaltka tu prudce stoupá, jeďte po ní tak dlouho, až pod sebou spatříte kravíny a chaty Malého Vrbna. Právě kolem kravínů sestoupíte do Vrbna, na křižovatce u podniku Grafitové doly zamíříte doprava a modré značení vás dovede zpátky do Starého Města.
Všimněte si cestou: zotavovna Morava – bývalá léčebna pro nemocné tuberkulózou, nyní rekreační stř. Ministerstva vnitra ČR, Koppenstein – vlevo od silnice v lesích nad Moravou stával kdysi na skále vyhlídkový altán, Starý Kopec – v r. 1900 osada Altenberg s 12 domy.
Cyklookruhy cca 20 km a více
Těchto pár cyklovýletů snad přijde vhod milovníkům delších tras. Součástí je také jedna mezinárodní česko-polská trasa.
Trasa č. 1 – Staré Město – Nová Seninka – Kunčická hora – Kunčice - Staré Město
Délka: cca 16 km. Povrch: silnice, lesní a zpevněné cesty. Náročnost: stoupání serpentinami na Kunčickou horu.
Trasa: z náměstí ve SM vyrazíte po silnici – cyklo č. 6114 do Nové Seninky. Odtud sledujte směr státní hranice. Jakmile projedete kolem bývalé hájovny a ostré serpentiny, pojedete ještě asi 450 m a odbočíte z cesty na červenou TZ vpravo. Kamenitou lesní cestou se dostanete na další výhledové místo, Králický Sněžník teď máte jako na dlani a pod sebou v kopci vidíte několik domků zaniklé osady Urlich. Pozor – krásné výhledy! Jeďte dál rovně po červené značce až k rozcestníku Kunčická hora, odtud už ne po TZ značce, ale po prostřední cestě, která je přímo před vámi. Takto sestoupíte lesem a napojíte se na silnici vedoucí z Kunčic na Paprsek. Zabočte doprava, projeďte Kunčicemi a odtud snadno trefíte do SM.
Všimněte si cestou: zhruba nad čtvrtou serpentinou silnice z N. Seninky na Kladské sedlo se nachází Pramen Gutwinského, nese jméno jednoho z bývalých nájemců chaty na Sněžníku, lékaře O. Gutwinského. Urlich – zaniklá osada. V Kunčicích si všimněte dvou chráněných památek z r. 1779, je to kaple Bolestné Panny Marie a zvonička ve stráni.
Možnosti občerstvení: Staré Město, Nová Seninka, Kunčice.
Trasa č. 2 - Staré Město – Hanušovice – Habartice – Vikantice – Šléglov – Staré Město
Délka: cca 28 km. Povrch: silnice, zpevněné asfaltové cesty. Náročnost: do Habartic prudší stoupání.
Trasa: z náměstí ve SM se vydáte po silnici č. 446 podél řeky Krupé do Hanušovic. Jedete vlastně z kopce, tudíž vám prvních deset kilometrů snadno uteče. V Hanušovicích za žel. přejezdem odbočíte doleva, hlídejte si směr Habartice (cyklo č. 53). Vystoupáte tzv. horními Hanušovicemi až do Habartic, odkud jsou za dobrého počasí jedinečné kruhové výhledy na okolní horská pásma. Napojuje se tu cyklotrasa č. 6114 z Jindřichova. Střídavým mírným stoupáním a klesáním se dostanete do Vikantic a na křižovatce u kostela sv. Wolfganga odbočte vlevo, držte se cyklosměrovky č. 6114. Prokličkujete ještě malou obcí Šléglov a serpentinami sjedete zpět do SM.
Všimněte si cestou: Hanušovice se proslavily lnářským průmyslem, ale také vynikajícím pivem značky Holba, jsou i důležitou žel. křižovatkou, Habarticemi dříve procházela obchodní cesta do staroměstské kotliny, Šléglov patří k nejmenším obcím v ČR – čítá cca 30 obyvatel.
Možnosti občerstvení: Staré Město, Hanušovice, Šléglov.
Trasa č. 3 – Staré Město – Nová Seninka – Kladské sedlo – Muzeum Země, Uranová štola, Janowa Góra - Sienna (Czarna Góra) – Stronie Śląskie – Nowa Morawa – Nová Seninka - Staré Město
Délka: cca 50 km. Povrch: silnice. Náročnost: dlouhá a fyzicky náročná trasa, střídavé stoupání a klesání.
Trasa: z náměstí ve SM se musíte dostat do Nové Seninky a dále až na hraniční přechod na Kladském sedle, cyklotrasa č. 6114 (je nutno mít u sebe občanský průkaz nebo cestovní pas). Hned za hraničním přechodem (330 m) odbočíte ze silnice na polskou cyklo trasu č. 93 a lesem projedete kolem Muzea Země, Uranové štoly a Janowy Góry až do Sienny. Leží v malebném údolí na úpatí Černé hory – Czarne Góry (1205 m n. m.) a je v podstatě jedním velkým turistickým střediskem. Podle ukazatelů se ze Sienny lehce dostanete do města Stronie Śląskie, což je centrum této polské příhraniční oblasti. Ze Stronie zpět na hranice budete stoupat přes Starou Morawu, Bolesławów, Nowou Morawu, hraniční přechod a SM.
Všimněte si cestou: Kladské sedlo - 4. 6. 2007 zde byl otevřen hraniční přechod do Polska i pro automobily do 3,5 t. Muzeum země, Bývalý uranový důl mezi Kletnem a Siennou – podzemní prohlídková trasa, 1367 m dlouhá sedačková lanovka na Czarnou góru, vyhlídka - sedlo Puchaczówka nad Siennou, Stronie Śląskie – sportovní hala, krytý bazén, sklárna, městský park…
Možnosti občerstvení: Staré Město, Nová Seninka, Sienna, Stronie Śląskie.
POZOR – do Polska cestujte raději se zlotými, české koruny berou jen na některých místech!
Trasa č. 4 – Staré Město – Stříbrnice – Návrší – Hynčice pod sušinou – Bystřiny – Mamutov - Staré Město
Délka: cca 26 km. Povrch: silnice, zpevněné asfaltové a polní cesty. Náročnost: prudší výstup na Návrší.
Trasa: z náměstí ve SM vyjeďte po silnici (cyklo č. 6114), dle ukazatele odbočte do Stříbrnic. Nyní vás čeká náročný úsek – táhlé stoupání až k chatě Návrší. Pozor – ze Stříbrnic jeďte po silnici a ne po žluté značce, ta je pro pěší. Po občerstvení na Návrší se těsně nad chatou napojíte na cyklotrasu č. 4071. Pojedete po vrstevnici, z které posléze odbočíte doleva a sjedete k informačnímu místu Štvanice sedlo. Teď jste nad lyžařským areálem v Hynčicích pod Sušinou. Projeďte celou vesničkou dolů a na rozcestí „u křížku“ odbočte doprava. Po několika stech metrech se cesta stáčí vlevo, vy ale jeďte rovně, podél lesa, teď už po polní cestě. Touto cestou dorazíte ke třem hájenkám na Bystřině, resp. k rozcestníku Bystřiny. Je zde postavena krytá lavička pro odpočinek a protéká tudy Prudký potok. Pokračujte po červené značce, ale opačným směrem, k Rekreačnímu areálu Mamutov. Odtud zamiřte přes železniční přejezd k silnici vedoucí od Hanušovic, dejte se doleva a vrátíte se zpět do SM.
Všimněte si cestou: turistická chata Návrší z r. 1928. Hynčice pod Sušinou – rekreační areál Kraličák pro zimní i letní sporty. Hotel Sněženka – komfortní ubytování s rekreačním a sportovním zázemím, výborná restaurace. Balvanovité koryto Prudkého potoka s četnými peřejemi. Mamutov – bývalý pionýrský tábor, zal. r. 1954.
Možnosti občerstvení: Staré Město, Stříbrnice, Návrší, Hynčice pod Sušinou.
Trasa č. 5 – Staré Město – Malé vrbno – Adamovské údolí – Ostružník – Císařská bouda – Paprsek – Kunčice - Staré Město
Délka: cca 25 km. Povrch: silnice, zpevněné a lesní cesty Náročnost: náročnější horská trasa, členitý terén.
Trasa: Z vlak. nádraží ve SM vyrazíte po zelené značce směr Paprsek, kolem zotavovny Morava a od rozcestníku Pod Starým Kopcem pokračujte po modré až do Malého Vrbna. Souběh žluté a modré značky opustíte asi půl kilometru za Malým Vrbnem, kde u křížku odbočíte doprava do Adamovského údolí (modrá značka). Od rozcestníku Potok Telčava vystoupáte prudkým kopcem na Ostružník (občas budete muset kolo spíš vést). Z Ostružníku směřuje zelená značka k Císařské lovecké boudě, přístřešku Palaš a dále k turistické chatě Paprsek. Z Paprsku se do SM můžete vrátit po silnici přes Kunčice.
Všimněte si cestou: Adamovské údolí je pojmenováno po někdejší osadě Adamov, v níž dříve stával i kostelík a pověstmi opředený lesní mlýn. Chata Paprsek – od r. 1932 oblíbený cíl turistů. Kunčice – lyžařské centrum.
Možnosti občerstvení: Staré Město, Paprsek, Kunčice.
Trasa č. 6 – Staré Město – Nová Seninka – Kladská brána – Pod Kapličkou – rozcestník Stříbrnický potok – Stříbrnice - Staré Město
Délka: cca 21 km. Povrch: silnice, zpevněné a lesní cesty Náročnost: táhlé stoupání na Kladskou bránu, prudší výstup z Kladské brány, potom příjemná cesta lesem, členitý terén.
Trasa: z náměstí ve SM vyjeďte po silnici (cyklo č. 6114) přes Novou Seninku až na Kladskou bránu, u bývalé hájovny sjeďte ze silnice na cyklo 4071 (před prudkou serpentinou). Nyní vás čeká asi 2 kilometrový výstup lesem, až se dostanete na krásnou lesní náhorní plošinu. Po ní pojedete až k informačnímu místu Pod kapličkou. Zde můžete jet asi 300 m po modré TZ a podívat se ke kapličce panny Marie. Vrátíte se zpět na cestu a po cyklotrase 4071 pojedete k informačnímu místu Stříbrnický potok a odtud po úzké asfaltové cestě dolů přes Stříbrnice do SM.
Všimněte si cestou: Kaple panny Marie - původní poutní kaple byla postavena r. 1887 jako poděkování za nalezení cesty. Po r. 1948 začala kaple chátrat, v letech 2002-2003 stržena. V letech 2003-2004 byla postavena současná kaple. V průčelí je latinský nápis. Kostel sv. Anežky české ve Stříbrnicích – postaven v pol. 18. století.
Možnosti občerstvení: Staré Město, Nová Seninka, Stříbrnice.