» Vypnout přístupný režim «

Významné prameny, vodopády a jiné vodní úkazy

Pramen řeky Moravy - Pohoří Králický Sněžník je „otcem“ mnoha řek, potoků a pramenů. Ze svahů pohraniční hory Klepý (1144 m n.m.) odtéká Liptovský potok do Tiché Orlice, ta přes Labe do Severního moře, řeka Nysa plyne do moře Baltského, řeka Morava teče do Dunaje a do Černého moře. Morava pramení ve výšce 1380 m n.m. pod vrcholem hory Králický Sněžník. Vlastní pramen je uzamčen, aby jej neukáznění turisté neničili, voda vytéká z trubky kousek pod ním.

pramen Moravy

Adélin pramen - je jedním z pramenů Stříbrnického potoka, naleznete jej při cestě ze Stříbrnic na Králický Sněžník, když půjdete po modré TZ. U pramene si můžete odpočinout v přístřešku pro turisty.

Adélin pramen

Aloisův pramen - k historii tohoto pramene se váže krásná pověst o tom, jak v těchto končinách zabloudil při lovu kníže. Zjevila se mu krásná dívka a držela v rukou zvon s vodou. On se napil a našel cestu ke své družině, ona se proměnila v srnku a zmizela. Proto se traduje, že kdo ochutná tuto vodu, najde tu správnou životní cestu. Pramen, původní lichtenštejnská studánka, byl znovu objeven a upraven v r. 1924.

Bartolomějův pramen - nachází se u zvoničky v Kunčicích. Opraven byl díky iniciativě místních v roce 2018.

Gutwinského pramen - byl pojmenován po Oskaru Gutwinském, nájemci turistické chaty na Sněžníku (v l. 1922 – 1932), více informací o něm najdete v odkazu Významné osobnosti Staroměstska. Auto zaparkujte u chaty Kladské sedlo (hraniční přechod do Polska) a těsně před ní odbočte vpravo na žlutou TZ dolů do lesa. Asi po 170 m se vpravo pramen nachází.

Mléčný pramen - patří k nejvydatnějším v oblasti Králického Sněžníku. Zabarvení do bíla souvisí pravděpodobně s vysokým odnosem uhličitanu vápenatého z krasových oblastí vodami pramene. Nachází se na žluté TZ, když půjdete z Dolní Moravy na Králický Sněžník.

RADIOAKTIVNÍ PRAMENY

Pramen Marie - léčivý minerální pramen se nachází kousek od modré TZ směřující od kostela ve Stříbrnicích na Králický Sněžník. Nad trojicí rustikálních božích muk odbočte doprava a jděte lesem ke zbořeništi domu. Pramen vyvěrá asi 40 m pod jeho rozvalinami. Aktivita 222Rn kolísá mezi 1380 až 2300 Bq/l. Při odkrývání a úpravě hlavního vývěru v roce 2006 byla nalezena původní drenáž z plochých kamenů (sloužil zřejmě pro zásobování domu vodou).

Čtrnáctka - velmi vydatný léčivý radioaktivní minerální pramen při silnici ze Stříbrnic k chatě Návrší. Aktivita 222Rn v rozmezí 2243 - 2990 Bq/l. Nalezen byl v 60. letech při průzkumu na uran, podchycen v roce 2006. Nazývá se podle čísla radiometrické anomálie. Díky své dostupnosti a dostatečnému průtoku je vyhledáván pro odběr minerální vody k léčebným účelům.

Jakubův pramen - léčivý minerální radioaktivní pramen nedaleko pramene Čtrnáctka nad silničkou ze Stříbrnic k chatě Návrší. Aktivita 222Rn kolísá mezi 1780 až 2530 Bq/l. Název je podle jistého dřevaře Jakuba, který upravil odtokové koryto. Pramen je zachován v přirozeném stavu, přičiněním skautů ze St. Města p. Sněžníkem byl v roce 2006 obložen kameny.

Žlebské vodopády - dvou a šestimetrový vodopád na Žlebském potoce. Na křižovatce u lomu před Hanušovicemi odbočíte vpravo směr Králíky a po 400 m u autobusové zastávky opět doprava. Cestou nahoru do Žlebu narazíte na vodopády.

Kaskády Prudkého potoka – nádherná přírodní scenérie. Prudký potok pramení v údolí mezi horami Podbělka, Sušina a Tetřeví hora a vytéká z mokřin pod horou Sušinou a ústí do Krupé.
Na horním toku vytváří četné přírodní kaskády a menší vodopády. Voda Prudkého potoka je zde tak prokysličená, že je úplně bílá a vypadá jako klikatící se sněhová lavina. Dostanete se k nim buď tak, že pojedete směrem na Hanušovice, u kempu Mamutov pojedete přes železniční přejezd až ke značce zákaz vjezdu. Odtud je to k vodopádům asi 5 km pěšky. Nebo můžete jít z Hynčic pod Sušinou po modré a červené TZ, délka je také okolo 5 km.

Lenčiny vodopády - Lenčiny vodopády tvoří dva skalní stupně vzdálené od sebe cca 20 metrů. Horní vodopád je vysoký 3,5 metru a voda z něj padá kolmo dolů. V dolním vodopádu padá voda z výšky čtyř metrů po schodovitých stupních. Nachází se v lese asi 300 m od Kaskád Prudkého potoka.

Vodopád pod strašily – na celkem 16 m dlouhý vodopád se dostanete, když z Králického Sněžníku půjdete 5,5 km po žluté TZ k Horní Moravě. U informační cedule Tvarožné díry odbočte vpravo do lesa a po lesní cestičce dojdete k vodopádu.

Vodopád Hučavy – nachází se na zelené TZ vedoucí z Branné směr Vozka, u zaniklé osady Josefová. Vodopád není příliš vysoký, má však stabilní, poměrně vysoký průtok, je téměř svislý a na celkovém dojmu mu přidávají kaskády nad ním. Délka vodopádu je asi 2 m.

Jezírko u Chrastic - lokalita Chrastický hadec je přírodní památka. V minulosti zde byl hadcový lom. Mezi ne příliš vysokými skalami se rozprostírá temné jezírko. Když pojedete ze Starého Města směr Hanušovice, minete odbočku na Chrastice a asi po 1,3 km odbočíte z hlavní silnice vpravo, přejedete koleje, vyjedete lesíkem vzhůru a před sebou spatříte osamělý malý lesík, Chrastický hadec.

Chrastický hadec

Řeka Krupá - tvoří severojižní osu městečka Staré Město, pramení u česko-polské hranice poblíž Kladského sedla v nadmořské výšce 817 m. V horní části teče nejprve loukami, poté nabývá charakteru Bystřiny. Od Vysokých Žibřidovic má prudký spád a balvanovité koryto, před Hanušovicemi se vlévá do Moravy. Do Krupé se vlévá Stříbrnický, Kunčický, Vrbenský, Chrastický a Prudký potok.

Kiosek nemá připojení k internetu, obsah nemusí být aktuální a některé funkce jsou nedostupné!
Informační panel Aktivujte dotykem
Režim úklidu aktivován!

Deaktivace za 30 vteřin.