Kostel sv. Anny ve SM - významná, památkově chráněná pozdně renesanční památka, postavená v r. 1619. Více informací viz Památky ve Starém Městě.
Kříž na křižovatce ulic Horní, Česká a Polní ve SM. - tak praví pověst: Sedlák s kosou na rameni tudy spěchal domů a zavadil koncem kosy o ruku sochy Ježíše. Zaklel, sebral ze země ruku a vztekle ji zahodil do křoví. Když na podzim ve stodole mlátil obilí a dával do stroje snopy, z mlátičky něco prudce vyletělo ven. Sedlák zakřičel bolestí a s těžce zraněnou rukou pod ramenem padl k zemi. Paži mu museli amputovat. V blízkosti mlátičky našli lidé uraženou Ježíšovu ruku z kříže, kterou sedlák kdysi zlostně zahodil.
Kaplička sv. Tadeáše na Květné ve SM - před několika lety byla opravena a vysvěcena.
Kaple Panny Marie nad Stříbrnicemi – před mnoha lety zabloudila v lese jedna žena. Právě v místech, kde nyní stojí kaple, se jí podařilo znovu najít cestu. Z vděčnosti k P. Marii zde nechala postavit boží muka s jejím obrázkem. V r. 1887 obyvatelé Nového Rumburku vystavěli dnešní kapli. Ta časem stále více chátrala, ale podařilo se ji opravit – v rámci Programu 2000 ji v l. 2003 - 2004 zrekonstruovaly Lesy ČR podle dobových fotografií a v říjnu 2004 proběhlo slavnostní vysvěcení.
Křížová cesta nad Stříbrnicemi – vede od bývalé kapličky sv. Anežky ve Stříbrnicích ke kapli Panny Marie na hřebenu. Cestou bylo rozmístěno čtrnáct zděných výklenkových kaplí, které po 2. světové válce chátraly a některé už neexistují. Na jejich místě byly v roce 2014 umístěny symbolické drátěné konstrukce.
Kostel sv. Anežky ve Stříbrnicích – postaven v r. 1750.
Kaple sv. Kryštofa na Paprsku - dřevěná kaplička byla postavena a vysvěcena v září 2009 u příležitosti 60. narozenin majitele Paprsku pana Miloslava Miky. Zvon usazený ve věži byl dříve zavěšen v kostele v zaniklé osadě Grund Messinghammer.
Interiér kaple zdobí obrázky křížové cesty, které vytvořila technikou podmalby na skle významná československá horolezkyně Dina Štěrbová.
Řeznická kaple nad Šléglovem - pozdně barokní kaplička pravděpodobně z konce 18. stol. S místem se pojí následující pověst - dva řezničtí tovaryši milovali jednu dívku a na místě kaple se navzájem ubili. Na památku tragédie zde byla vystavěna kaplička.
Kaple Nejsvětější Trojice v Chrasticích - základní kámen byl položen v r. 1868. V zahradě stojí památná lípa velkolistá s obvodem kmene 720 cm. V roce 1978 našel kolemjdoucí mladík po letní bouřce v příkopě stržený kříž, puklou věžní makovici a plechový tubus. Ten obsahoval např. kroniku kaple z r. 1884, další listiny a také mince. V kapli probíhají bohoslužby jednou týdně.
Kaple sv. Petra a Pavla v Hynčicích p. Suš. - stavěla se v l. 1866 – 1873. V r. 2005 byla v důsledku dezolátního stavu přestavěna na hotel Pod zvonem.
Kostel sv. Jana Křtitele v Nové Senince - barokní kostel, druhý nejstarší na Staroměstsku, pochází z r. 1689 a dříve byl jedním ze 4 zdejších farních kostelů. Je u něj také hřbitov. Dnes je kostel chráněnou kulturní památkou. FOTO KOSTELA
Kaple bolestné Panny Marie v Kunčicích - nejstarší kaple na Staroměstsku stála už od r. 1677, dnešní podobu získala až v l. 1778 - 1779.
Zvonička v Kunčicích - památkově chráněná rustikální zvonice z roku 1779 zdobená sgrafitovými psaníčky. Podle některých názorů se jedná o prastarou kapli, postavenou v 16. století. Je velmi cenná – co do stáří a architektonického provedení nemá na území Šumperka a Jeseníka obdoby. NEMÁŠ FOTO?
Kostel sv. Michaela v Branné - při příjezdu ze Starého Města do Branné vás na první pohled upoutá dominantní kostel. Dříve tu stával dřevěný katolický kostelík s farou. Nynější kostel byl v r. 1694 zvětšen a přestavěn na renesanční. Sochy u hlavního oltáře jsou vyřezávané z jednoho kusu dřeva. FOTO
Socha Krista na hoře Olivetské nad Vysokými Žibřidovicemi - barokní pískovcové sousoší zde v r. 1780 nechal postavit Karl Schubert, děd známého hudebního skladatele Franze Schuberta. Po žluté značce se sem dostanete z Vysokých Žibřidovic, nebo z opačné strany, z vesničky Vysoká. Stojí u polní cesty pod velkým stromem a jsou odtud překrásné výhledy do okolí. Nedávno bylo restaurována.
Kostel sv. Mikuláše v Hanušovicích - farní kostel sv. Mikuláše z r. 1656 se dvěma bočními kaplemi nahradil původní dřevěný kostel z doby předbělohorské. Jestliže v Hanušovicích za železničním přejezdem odbočíte vpravo a pojedete podél kolejí, dostanete se k malé kapličce Obětování Panny Marie.
Kaple Nejsvětější trojice u Podlesí - ke vzniku novogotického kostelíka v horském sedle pod vrcholem Jeřáb (1003 m n.m.) se váže zajímavá pověst. Houslista vracející se z pouti si pod stromem zdříml a když procitl, spatřil medvěda. Utekl před ním na strom a hrou na housle přilákal hajného, který medvěda skolil. Houslista zde pak z vděčnosti nechal zavěsit obrázek Nejsvětější Trojice. Dnešní poutní kaple pochází z r. 1898.
Kaplička u Potůčníku - z Potůčníku (od vlakové zast.) se vydáte po žluté značce a po 2 km dojdete ke kapličce sv. Anny, která byla s pramenem obnovena v r. 1991.
Dřevěné kostelíky – na Šumpersku, cca 40 km. Kostelík sv. Martina v Žárové má dodnes původní renesanční podobu. Nechal jej postavit v r. 1611 Jan Jetřich ze Žerotína. Kostelík sv. Michala v Maršíkově stojí od r. 1609 na místě staršího svatostánku. V interiéru je mnoho maleb na stěnách. Z r. 1783 pochází barokní kaple sv. Jana Nepomuckého v Klepáčově.
Kaple sv. Hedviky ve Vidlích byla postavena v r. 1920, uvidíte zde např. dřevěný lustr, hvězdicovité okno nebo dřevěné harmonium.
Poutní místo Hora Matky Boží u Králík - z Králík se sem dostanete autem nebo pěšky 1,5 km dlouhou alejí. Barokní poutní kostel dal v l. 1696-1700 vybudovat biskup Tobiáš Jan Becker. Deset let nato byl přistavěn klášter, který dnes obývá několik redemptoristů. Na hlavním oltáři visí Milostný obraz P. Marie Sněžné v Římě ze 17. století – zachoval se jako jediný při požáru kostela v r. 1846. Na nádvoří stojí kaple Svaté schody – replika schodiště z Jeruzaléma, po němž kráčel zmučený Kristus.