» Vypnout přístupný režim «
  • Domů
  • Zpět
  • Vpřed
  • Dnes 11 °C polojasno
    19. 4. 202514:57 Svátek má Rostislav

Ostrava ani po osmi desetiletích nezapomíná na znovunabytou svobodu

Od konce druhé světové války uplynulo dlouhých osmdesát let. Svobodu našemu městu přinesla legendární Ostravsko-opavská operace, která patřila mezi největší vojenské akce na území Československa. Spočívala v útoku rudoarmějců a jednotek 1. čs. armádního sboru směrem na československé Slezsko a severní Moravu a průniku na území Československa.

Ostrava ani po osmi desetiletích nezapomíná na znovunabytou svobodu

Grafický plakát k památce 80. výročí osvobození Ostravy

Při plánování tohoto útoku byl důležitý fakt, že Ostrava a ostravsko-karvinská uhelná pánev jsou velkým průmyslovým centrem s velkým významem pro poválečnou obnovu Československa. Při osvobozovacích bojích na přelomu dubna a května 1945 padlo přes 1500 rudoarmějců, vojáků 1. československé samostatné tankové brigády a civilistů.

Spolu s krajským vojenským velitelstvím, kluby vojenské historie a dalšími partnery připravujeme k oslavě výročí atraktivní program. Veřejnost zveme 26. dubna na Slezskoostravský hrad, kde bude k vidění těžká vojenská technika, připraveny jsou i různé aktivity. Pomyslným zlatým hřebem se stane rekonstrukce dobové bitvy s historickou technikou a zbraněmi v bermě řeky Ostravice. Nebude scházet dobová výzbroj, výstroj i zajímavá technika. Pozvat mohu i na vernisáž výstavy Archivu města Ostravy, věnovanou 80. výročí konce II. světové války, která se uskuteční 1. dubna ve foyer Nové radnice. Informace k této, ale i dalším akcím naleznou zájemci na webu města, obsahujícím množství informací k výročí, včetně interaktivně zpracované mapy osvobozovacích bojů,“ konstatuje Jan Dohnal, primátor města.

Ve znamení pietní připomínky osvobození proběhnou o čtyři dny později, 30. dubna, hned dvě vzpomínkové akce. První z nich bude ekumenická bohoslužba v kostele sv. Václava, druhou pietní akt u Památníku Rudé armády v Komenského sadech.

Na webu https://osvobozeni.ostrava.cz/ zájemci naleznou též zajímavé faktické informace o jednotlivých armádách, jejích velitelích, výzbroji a výstroji, ale také o pocitech a náladách civilního obyvatelstva. Najdeme zde i galerii dobových fotografií, přidanou ve spolupráci s Archivem města Ostravy, z části pocházejících i z rodinných alb Ostravanů. Jeho nedílnou součástí je rovněž přehled souvisejících akcí a výstav v přehledném kalendáři. Oslavy osvobození se dočkaly i vlastní stránky na sociálních sítích, které můžete navštívit na odkazu https://www.facebook.com/dejinyostravska/.

JSTE STÁLE ZDE?

JSEM ZDE

NOVÝ NÁVŠTĚVNÍK

10
Kiosek nemá připojení k internetu, obsah nemusí být aktuální a některé funkce jsou nedostupné!
Informační panel Základní a mateřské školy U Lesa Aktivujte dotykem
Režim úklidu aktivován!

Deaktivace za 30 vteřin.