» Vypnout přístupný režim «
  • Domů
  • Zpět
  • Vpřed
  • Dnes 11 °C polojasno
    19. 4. 202514:53 Svátek má Rostislav

Světový den sociální práce připomíná nezastupitelnou úlohu sociálních pracovníků

Světový den sociální práce, který vyhlašuje Mezinárodní federace sociálních pracovníků (IFSW), připadá letos na 18. března. Je to příležitost připomenout význam a potřebnost sociálních pracovníků, kteří pomáhají zvládat nepříznivé životní situace nás samotných, našich nejbližších, ale i těch, kteří žijí v našem blízkém okolí.

Světový den sociální práce připomíná nezastupitelnou úlohu sociálních pracovníků

Sociopoint na Nové radnici poskytuje radu a pomoc v obtížných situacích. Foto: MMO

Tématem letošního Světového dne sociální práce je „Posílení mezigenerační solidarity pro trvalé blaho“, které zdůrazňuje důležitost péče a respektu napříč generacemi. Statutární město Ostrava vytváří a podporuje síť 78 organizací, které poskytují 198 registrovaných sociálních služeb. V roce 2024 město ze svého rozpočtu vynaložilo 496 milionů korun na podporu jejich činnosti, letos plánuje přibližně stejnou částku.

Kromě sociálních pracovníků v těchto organizacích, které loni využilo téměř 30 tisíc klientů, působí v Ostravě také sociální pracovníci ve školách a nemocnicích, ale též v rámci magistrátu a městských obvodů, kde sociální pracovníci pomohli více než osmi tisícům občanů. „Téměř jedna třetina klientů, jimž sociální pracovníci poskytují své služby, jsou lidé starší 65 let. Tím, že se podíl seniorů ve věkové struktuře obyvatelstva stále zvětšuje, bude i péče o seniory stále žádanější a potřebnější. Důležité je nabídnout potřebným prostřednictvím sociálních pracovníků takový druh služby, aby i přes případné zdravotní problémy, které je mohou omezovat v jejich každodenním životě, jim zajistila, co nelepší podmínky pro jejich kvalitní, samostatný a spokojený život. Cílem je, aby tak mohli setrvat, pokud možno až do konce života, ve svém vlastním domácím prostředí, na něž jsou zvyklí a kde jim je dobře,“ říká náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Statutární město Ostrava v roce 2024 zajistilo téměř 2 000 lůžek v pobytových zařízeních sociálních služeb. Senioři však mají širokou škálu možností ve výběru nejvhodnější sociální služby - např. pečovatelskou službu, denní stacionáře nebo centra denních služeb. Na území města se schází také několik klubů seniorů.

Práce sociálních pracovníků v Ostravě směřuje kromě seniorů také k osobám s tělesným nebo mentálním handicapem, k jednotlivcům a rodinám v sociální nouzi nebo v dalších obtížných sociálních situacích, k dětem a mládeži. Vrátíme-li se k mottu tohoto Světového dne „Posílení mezigenerační solidarity pro trvalé blaho“, můžeme si připomenout, jak důležité je budovat vzájemný respekt – ale nejen respekt ke stáří a jeho zkušenostem a znalostem, ale také respekt k mládí. Je třeba otevřít dětem a mládeži možnosti, dát jim vhodný start do života, rovné podmínky. A zde je opět místo pro sociální práci. Specifickou oblastí sociální práce je agenda sociálně-právní ochrany dětí. V roce 2024 ostravské orgány sociálně-právní ochrany dětí zaevidovaly 3 376 nových případů rodin s dětmi, které potřebovaly pomoc a podporu. Město také podporuje i další činnosti organizací, které přispívají ke zdravému vývoji dětí. Letos například bude podpořena:

  • Společnost pro ranou péči (dotace 650 000 korun), která zajišťuje podporu dětem se zrakovým postižením a jejich rodinám. Zvyšuje kompetence rodičů/pečovatelů, přispět k naplnění běžných i specifických potřeb dětí se zrakovým postižením a posiluje rodinu do té míry, aby nedocházelo k umisťování dětí s postižením do ústavních zařízení. Cílovou skupinu tvoří děti se zrakovým postižením nebo s kombinovaným postižením od narození do sedmi let věku a jejich rodiny, případně další blízké a pečující osoby.
  • Tutorie, z. s. (tři projekty, dotace celkem 980 000 korun) Podpora doučování žáků ze sociálně znevýhodněného prostředí s cílem zlepšit jejich školní výsledky, posílit jejich sebevědomí a tím je motivovat k dalšímu vzdělávání a dát jim šanci na budoucí lepší uplatnění na trhu práce. Další projekty cílí na spolupráci s dobrovolníky, příkladem je projekt KMOTR pomáhá. KMOTR funguje na principu dlouhodobého individuálního přátelského vztahu mezi jedním dítětem a dospělým dobrovolníkem, jehož cílem je prevence sociálně patologického chování a pomoc při začlenění dítěte a mladistvého do skupiny vrstevníků, včetně podpory jeho volnočasových aktivit. Dobrovolník se stává pro dítě přirozeným pozitivním vzorem.

Je pravdou, že sociální služby často kontaktují rodinní příslušníci klientů. Jsou to právě zaměstnaní lidé plní síly, kteří si v určité životní situaci svých rodičů, dětí, partnerů nebo jiných blízkých uvědomí, že potřebují pomoc sociálního pracovníka. Bohužel až v této chvíli si rodina začíná nenahraditelnost této práce uvědomovat. „Ve společnosti je obecně prestiž sociální práce vnímána hůře než jiné odborné profese. Také z tohoto důvodu je obtížné pro organizace, které vyžadují vysokoškolsky kvalifikované sociální pracovníky, obsadit dlouhodobě pozice motivovanými profesionály. A právě u příležitosti světového dne sociální práce se v prostorách ostravské Nové radnice konala konference s názvem Efektivní personální práce v sociální sféře, kde vedoucí pracovníci, manažeři a personalisti sociálních služeb a úřadů hledali cestu k efektivnímu personálnímu zajištění sociálních služeb,“ sdělil Zdeněk Živčák, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví ostravského magistrátu.

Leták s informací o službách Sociopointu, včetně bezplatné linky 800 700 650

Možnosti sociální pomoci jsou rozmanité a může být obtížné se v nich v případě potřeby rychle zorientovat. Z tohoto důvodu již třetím rokem v Ostravě působí SOCIOPOINT, kam se lidé mohou bezplatně a anonymně obrátit pro radu. Pracovníci ostravského magistrátu jim tam poradí nejlepší cestu k řešení jejich problému – koho a kde kontaktovat, pomohou i s vyplněním potřebných žádostí a dokumentů. V roce 2024 každý šestý člověk, kterému sociální pracovníci v roce 2024 pomohli, kontaktoval SOCIOPOINT, a to osobně nebo na bezplatné telefonní lince 800 700 650.

Katalog sociálních služeb a souvisejících aktivit dostupných na území města s podporou SMO najdete na webu socialnisluzby.ostrava.cz. Seznam klubů seniorů, otevřených hřišť, poraden, krizových center atp. je v mobilní aplikaci SOCIOPOINT.

JSTE STÁLE ZDE?

JSEM ZDE

NOVÝ NÁVŠTĚVNÍK

10
Kiosek nemá připojení k internetu, obsah nemusí být aktuální a některé funkce jsou nedostupné!
Informační panel Základní a mateřské školy U Lesa Aktivujte dotykem
Režim úklidu aktivován!

Deaktivace za 30 vteřin.